V vrtcu skrbimo za čisto in higiensko ustrezno, varno in zdravo bivalno okolje, da bi se otroci in delavci počutili dobro ter živeli in delovali brez nevarnosti za zdravje. V vsakdanjem vrtčevskem ritmu posebno pozornost namenjamo učenju osnovnih higienskih navad pri otrocih in spodbujanju zdravega življenjskega sloga.
Vzgojo za zdravje smo vgradili v svojo zavest, načrtno oblikujemo pozitivna vedenja, stališča in odnose do lastnega zdravja. Otrok si že v zgodnjem otroštvu pridobiva izkušnje in vzorce, ki oblikujejo njegov zdrav stil življenja. Seznanja se z varnim vedenjem in se nauči živeti in ravnati varno v različnih okoliščinah.
Pridobiva znanja in spretnosti, da se izogne nevarnostim, ki lahko negativno vplivajo na njegovo in zdravje drugih, ob tem pridobiva sposobnost empatije, pomena medsebojne pomoči in aktivnega sodelovanja.
Področja, kjer lahko družina, vrtec, lokalna in širša skupnost vplivajo na zdravje, ki kot širok pojem obsegajo tako telesno kot duševno zdravje, zdravo prehranjevanje, socialno vključenost, okoljevarstvo, preprečevanje odvisnosti in vsa druga področja življenja, ki pripomorejo k boljšemu počutju slehernega občana in državljana.
Dejstvo je, da se v prostorih vrtca srečuje veliko oseb – otrok in odraslih, zato hitreje pride do prenosa raznih okužb. Razlogov za hitrejši prenos okužb med otroci v vrtcu je veliko:
zato je pomembno, da starši otroke, ki niso zdravi zadržite doma. Bolan otrok sodi v domače okolje, kjer bo dobil vso potrebno nego in ljubezen, da se bo zdrav čimprej lahko vrnil v vrtec med vrstnike in z njimi odkrival svet.
Na naši spletni strani in tudi na oglasnih deskah enot je objavljeno obvestilo »Kdaj otrok ne sme v vrtec«, v katerem je navedeno, katera so tista bolezenska stanja, ko naj bo otrok doma.
Medicinske sestre iz zobozdravstveno in zdravstvene vzgojne in preventivne dejavnosti obiščejo starejše otroke, se z njimi pogovarjajo o skrbi za zdravje, varnosti in preprečevanju poškodb, higieni in preprečevanju nalezljivih bolezni, o skrbi za zdrave zobe, zdravi prehrani v povezavi z gibanjem. Vsebino predstavijo preko različnih zgodb, npr. Zobomiška, otrokom pokažejo pravilno ščetkanje. Z otroci se pogovarjajo o obisku v ambulanti ter predstavijo otrokom poklic medicinske sestre.
S sodelovanjem v različnih projektih in v vsakdanjem življenju v vrtcu otroke spodbujamo k gibanju. Dejavnosti izvajamo tako v igralnicah kot na prostem z željo, da bi otroci dopoldneve preživeli čim bolj fizično aktivni, saj se zavedamo pomena gibanja, ki spodbuja dobro počutje in krepi zdravje ter pomembno vpliva na razvoj možganov. Gibanje vpliva na telesno in duševno zdravje:
OTROCI (1 do 2 leti) Vsaj 180 minut raznolike in različno intenzivne telesne dejavnosti razporejene čez ves dan. Velja načelo: več je bolje. | OTROCI (3 do 4 leta) Vsaj 180 minut raznolike in različno intenzivne telesne dejavnosti razporejene čez ves dan. Od tega naj bo vsaj 60 min telesne dejavnosti zmerne ali visoko intenzivne Velja načelo: več je bolje. |
OTROCI in MLADOSTNIKI (5 do 17 let) Otroci in mladostniki naj bodo čez teden v povprečju vsaj 60 minut dnevno zmerno do visoko intenzivno telesno dejavni. Telesna dejavnost naj bo večinoma aerobna. V telesno dejavnost naj vsaj 3-krat tedensko vključijo visoko intenzivno aerobno telesno dejavnost in tiste oblike telesne dejavnosti, ki krepijo mišice in kosti. | ODRASLI (18 do 64 let) Odrasli naj za znatne koristi za zdravje čez teden izvajajo vsaj 150–300 minut zmerno intenzivne, aerobne telesne dejavnosti ali vsaj 75–150 minut visoko intenzivne, aerobne telesne dejavnosti oziroma enakovredno kombinacijo telesne dejavnosti obeh intenzivnosti. Odrasli naj 2- ali večkrat tedensko izvajajo vaje za krepitev mišic zmerne do večje intenzivnosti, ki vključujejo večje mišične skupine, saj to zagotavlja dodatne koristi za zdravje. |
projekt KOPER – ZDRAVO MESTO v sklopu projekta Svetovne zdravstvene organizacije Zdrava mesta
V sklopu programa Zdrava mesta, ki je dolgoročen mednarodni program Svetovne zdravstvene organizacije in ima v lokalnih okoljih enkratno in neponovljivo vlogo. Mestna občina Koper je 24. oktobra 2002 sprejela sklep o vključitvi v program »Zdrava mesta«, ki je z leti prešel v gibanje. Od samega začetka smo se aktivno vključili v projekt in podpirali obvezo mesta Koper, da bo delovalo v korist svojih občanov in izvajalo zdravstveno in okoljevarstveno politiko, ki bo zagotavljala dvig kakovosti življenja v lokalni skupnosti.
preventivni program VARNO S SONCEM
Namen projekta je otroke in preko njih njihove starše opozoriti na pomen pravilne zaščite pred škodljivim delovanjem sončnih žarkov in vzgojiti otroke k pravilnemu samozaščitnemu ravnanju in s tem znižati pojavljanje kožnega raka.
projekt TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK
Namen projekta je izobraževati, obveščati in osveščati šolajočo mladino in vzporedno v določenem obsegu tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti in čebelarstva za pridelavo, okolje, gospodarske dejavnosti in za širše okolje, o pravilnem ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri vsakodnevnih dejavnostih ter racionalnem ravnanju z embalažo. Pomembno je tudi splošno osveščanje mladine o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti.
projekt TRAJNOSTNA MOBILNOST in EVROPSKI TEDEN MOBILNOSTI
Namen projekta je spodbujati energetsko učinkovite ter okolju, zdravju prijazne načine mobilnosti npr. menjava avtomobila za hojo ali kolo, uporaba javnega prevoza ter ob tem spodbuditi telesno dejavnost, odpravljati čezmerno telesno težo in debelost, večati kakovost življenja v mestih, zmanjševati onesnaženost zraka, blažiti podnebne spremembe, zmanjšati hrup, število prometnih nesreč in zastojev ter povečati prostor namenjen srečevanju ljudi.
MINIOLIMPIADA
Prireditev našega vrtca, ki jo organiziramo za otroke, ki so zadnje leto v vrtcu (pred vstopom v osnovno šolo), in njihove starše, prijatelje in znane športnike.
Republiški projekt MALI SONČEK
Izvaja se v oddelkih otrok starih od 2 do 6 let. Namen projekta je obogatiti program na področju gibanja v vrtcu s sodobnimi gibalnimi/športnimi vsebinami. Poudarek daje igri in vadbi, ki naj bo prijetna in prilagojena otroku. Z gibanjem otrok zaznava in odkriva svoje telo, preizkuša, kaj telo zmore, doživlja veselje in ponos ob razvijajočih se sposobnostih in spretnostih ter gradi zaupanje vase. Gibanje daje otroku občutek ugodja, varnosti, veselja, skratka dobrega počutja.
Vrtec Semedela. | Vse pravice pridržane.
Design & Developed by Buy WordPress Templates