Vstop in prilagajanje otroka v vrtec veljata za stresna, tako za otroka kot tudi za starše. Pred otrokom, ki prvič vstopa v vrtec, je zahtevna naloga. Za daljši čas bo, morda celo prvič, ločen od staršev. Vstopiti mora v novo okolje, kjer se bo srečeval z neznanimi odraslimi in otroki, si z vrstniki delil igrače in pozornost vzgojiteljice. To je za otroka, ki ima še malo izkušenj, kar zahtevna naloga.
Splošnega pravila koliko časa naj traja uvajanje ni. Kljub temu se strinjamo, da lahko predolgo uvajanje otroka v vrtec prej škodi kot koristi. Razvojna psihologinja dr. Ljubica Marjanovič Umek opozarja, da mora biti uvajanje prilagojeno posameznemu otroku. Primerno uvajalno obdobje pa je po njenem mnenju dolgo do enega tedna.
Vstop otroka v vrtec bo lažji ob pomoči staršev, ki mu stojijo ob strani, ga spodbujajo in čustveno podpirajo, ter ob sodelovanju staršev s strokovnimi delavkami v oddelku. Pred uvajanju je zelo pomembno, da so starši odločeni, da želijo vključiti otroka v vrtec. Če imajo veliko dvomov že pred vključitvijo, če jih skrbi, ali je otrok dovolj star, ali je vrtec primeren, ali mu ne bi bilo bolje pri babici…, bo uvajanje zagotovo veliko težje. Najprimernejši čas za vpis otroka v vrtec je takrat, ko se starša odločita in tudi trdno verjameta, da je vrtec prava izbira za njunega otroka.
Prvi dan naj bo otrok prisoten v vrtcu le kratek čas. Z vsakim dnem pa naj se čas prisotnosti otroka v vrtcu podaljšuje. Prve dni bodite z otrokom v skupini in se v času, ko so v skupini, aktivno vključujte v življenje skupine.
Priporočljivo je, da se igrate z otroki, po potrebi pomagate pri vsakdanjih opravilih v vrtcu, ste otroku v oporo pri raziskovanju novega okolja in navezovanju prvih stikov. Čez dan ali dva za krajši čas zapustite igralnico in otroka za nekaj časa pustite samega. V dogovoru z vzgojiteljico počakajte v bližini vrtca, da lahko po otroka pridete, če vas vzgojiteljica pokliče. Čas ko je otrok sam v skupini se z vsakim dnem podaljšuje. Bistvo uvajanja je, da otrok postopno sprejema novo okolje in se navezuje na druge osebe ter, da se postopno podaljšuje čas samostojnega bivanja v vrtcu in krajša čas prisotnosti staršev. Ko se odločite, da bo otrok sam ostal v vrtcu, svoje odločitve ne spreminjajte.
V času uvajanja prisluhnite navodilom vzgojiteljice glede časa prisotnosti v skupini. Zaupajte vzgojiteljici, ko vas spodbudi, da zapustite oddelek. Z vzgojiteljico in pomočnico vzgojiteljice poskušajte zgraditi zaupen in spoštljiv odnos.
Ko odhajate iz skupine, otroku povejte, da greste in da se boste ponj vrnili. Malčki sicer ne razumejo, če jim je rečeno, da starši pridejo nazaj, zato potrebuje izkušnje, da se starša vrneta, in več kot jih ima, bolj varno se počuti. Za pridobiti tovrstno izkušnjo pa vsak otrok potrebuje svoj čas.
Otrok ne sme občutiti vašega oklevanja, vaše negotovosti. Pomembno je, da se zjutraj, četudi se vam ne mudi v službo, v vrtcu ne zaustavljate preveč. Potrebno je jasno, odločno, nežno in mirno vedenje, z mislijo, da bo zanj dobro poskrbljeno. Otroku razložite da nima druge možnosti. Ne prosite, da naj neha jokati in ne podkupujte ga. Ostanite mirni in obvladani, saj isto vedenje pričakujete od svojega malčka.
Poslovite se na kratko, ga objemite, povejte mu, da mora v vrtec in ga oddajte. Najbolje je, da ustvarite jutranji ritual, ki daje občutek varnosti in se ga dosledno držite. Zaupajte vzgojiteljici, da vas bo poklicala, če bo potrebno.
Zavedati se moramo, da je ločitev od matere in čustveno prilagajanje na novo okolje za otroka stresno, posledica tega pa je lahko padec odpornosti in večja obolelost otroka. Otroci, ki do sedaj niso zbolevali, ob vstopu v vrtec pogosteje podležejo virusom in raznim okužbam. Zaprti prostori, polno razigranih otrok, žal lahko hitro postanejo centri različnih okužb. Otrok se okužbam ne more izogniti, starši pa lahko poskrbite za lažje in hitrejše okrevanje. Otrokov imunski sistem se šele razvija in uči bojevanja s tujki in okužbami. Morda so vam lahko v pomoč naravne metode. Naravna lekarna že dolga stoletja pozna rastline in izvlečke, ki dolgoročno in naravno krepijo zmožnost organizma za obrambo pred boleznimi. Med najbolj znane sodijo ameriški slamnik, bezeg, šipek, med, limone. Priporočamo veliko sadja in zelenjave.
Tudi poškodbam se na žalost v času bivanja otroka v vrtcu žal ne moremo popolnoma izogniti. Vse strokovne delavke skrbijo za varnost otrok v vrtcu, kljub temu, pa se lahko zgodi, da se otrok v vrtcu spotakne, pade, da ga kateri od otrok ugrizne, popraska… Predvsem v obdobje, ko otroci še nimajo razvite besedne komunikacije je konfliktnih situacij več. Otroci še nimajo razvitih veščin, da bi jih lahko primerneje rešili, zato se zna zgoditi, da se poleg kakšne praske lahko pojavi tudi kakšen ugriz. Prav tako so mlajši otroci motorično manj spretni kar poveča možnost padcev in poškodb. Menimo pa, da so situacije ko otrok pade oz. je v konfliktu za igračo tudi priložnost za učenje in otrokov razvoj, ter da so tovrstne izkušnje del otrokovega zdravega razvoja.
Postopnost, čas in pozitivne izkušnje so elementi, ki delajo v prid otrokovi navezanosti in vključevanju v novo okolje. Vzgojiteljica v vrtcu ne more nadomestiti vloge mame, lahko pa s svojim odnosom in kakovostnim delom postane oseba, na katero se otrok varno naveže. Ko otrok začuti varnost in vzpostavi zaupanje do vzgojiteljic, začne z veseljem prihajati v vrtec in osvajati socialne odnose ter pridobivati nove izkušnje.
Zavedati se morate, da ima med uvajanjem čas pomembno vlogo – z vsakim dnem je prihod v vrtec lažji. Do otrok moramo biti strpni, jim stati ob strani, predvsem pa morate zaupati sebi in vašim otrokom.
Vrtec Semedela. | Vse pravice pridržane.
Design & Developed by Buy WordPress Templates